Nachádzate sa tu

Novinky

Submenu

 

Vyplňte formulár

Ak máte podnikateľský nápad a chcete získať partnera, vyplňte formulár a kontaktujte nášho investičného manažéra.

Prejsť na webový formulár

FOND OZNAMUJE ĎALŠIE INVESTÍCIE. OBE DO HERNÉHO BIZNISU!
08. júl 2015

Zdá sa, že na Slovensku sa v poslednom čase roztrhlo vrece s investíciami. Fond inovácií a technológií sa tento krát rozhodol podporiť a investovať do ďalších dvoch inovatívnych projektov, ktorými sa stali herné štúdiá Bitmap Galaxy a Joint Custody.

Fond inovácií a technológií sa napriek svojej pomerne krátkej existencii stal etablovaným partnerom v startup komunite ako aj v investičnom prostredí. Počas svojho pôsobenia investoval do niekoľkých slovenských projektov, ktorým ponúkol vlastné „smart money“.

Je nám cťou, že sme mohli vytvoriť partnerstvo so šikovnými ľuďmi, ktoré sa pretavilo do úspešných  projektov“, potvrdil Radoslav Vašina, predseda predstavenstva spoločnosti Investeers, a.s., investičného manažéra Fondu inovácií a technológií (FIT).

Oblasť vývoja hier, či už pre mobilné zariadenia, alebo pre desktopy je obzvlášť rizikovou oblasťou podnikania“, hovorí Juraj Ďuratný, projekt manažér, zodpovedný za uvedené herné projekty: „O to viac nás teší úspech projektov v našom portfóliu“.

Fond inovácií a technológií sa v priebehu roka 2014 stretol s zakladateľmi zo spoločnosti Bitmap Galaxy. Jedná sa o malé kreatívne nezávislé herné štúdio. Peter a Ľuboš doma po večeroch sami vytvorili hru Little Galaxy. „Je to klasická arkádovka pre iOS a Android zariadenia o mladom vedcovi“, hovorí Juraj: „avšak s veľmi peknou grafikou, vysokou hrateľnosťou a zábavnosťou. Odporúčam si ju stiahnuť a vyskúšať. Chytí Vás.“ Predstavitelia Fondu inovácií a technológií sa s podnikateľmi zo štúdia stretli v čase, keď hra už bola vydaná, ale potrebovala posilniť marketing. Fond FIT svojou investíciou pomohol vytvoriť marketingový boost, ktorý napomohol tomu, aby po niekoľkých mesiacoch fungovania kampane dosiahla hra približne 1,5 milióna stiahnutí. „Bola to dobrá investícia, išlo však hlavne o skvelý a konštruktívny tím. Nie je veľa slovenských handheldových hier, ktoré by mali takýto úspech. A zakladatelia majú pritom plno ďalších zaujímavých nápadov,“ dodáva Juraj.

Druhou investíciou Fondu inovácií a technológií z oblasti herného priemyslu je indie games development studio Joint Custody. Jedná sa o kvalitný tím zložený zo skúsených profesionálov zo Slovenska ako aj zo zahraničia, ktorý okamžite zaujal predstaviteľov FIT. „Títo ľudia sú skvelí profesionáli v každom ohľade. Je vynikajúce, že môžeme s nimi pracovať na viacerých projektoch,“ opisuje Juraj.

Prvým projektom tohto herného štúdia je menšia hra Tuk Ruk. Jedná sa o menšiu, avšak veľmi dynamickú 2D akčnú/puzzle hru. „Oficiálne bola uvedená na trh len pred pár týždňami prostredníctvom distribučného portálu Steam,“ hovorí jeden z autorov projektu a dodáva: „no za prvý deň si jej profilovú stránku pozrelo viac ako milión záujemcov. Koniec koncov, predaje za prvých pár dní sú zaujímavé. Podarilo sa predať niekoľko tisíc kusov hry. Je to menšia hra, ale s FIT-kom spolupracujeme aj na väčšom projekte, ktorý je však stále vo vývoji. No myslím si, že sa máte na čo tešiť.“ Štúdio Joint Custody plánuje aj naďalej rozvíjať s Fondom inovácií a technológií, autor dodáva: „Spolupráca sa osvedčila, všetko ide tak ako bolo dohodnuté a cítime veľkú podporu.“.

Fond inovácií a technológií sa však nezameriava len na startupy z herného prostredia. Ponúka svoje služby aj projektom z iných oblastí, či už sa jedná o softwarové, alebo hardwarové startupy.  „Fond má za cieľ taktiež podporovať etablované slovenské inovatívne spoločnosti na ceste ich expanzie a rastu,“ hovorí Radoslav Vašina: „Naším cieľom je investovať do inovatívnych slovenských spoločností naprieč všetkými oblasťami hospodárstva. Vo vybraných oblastiach má náš tím bohaté niekoľkoročné skúsenosti, preto neinvestujeme len peniaze, ale aj naše znalosti, skúsenosti a kontakty.“ 

Podnikateľský nápad roka 2014
30. júl 2014

Fond inovácií a technológií je jedným z partnerov tretieho ročníka Podnikateľského nápadu roka, ktorý organizuje Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Ide o súťaž, ktorá má identifikovať a oceniť inovatívne podnikateľské nápady mladých ľudí a prispieť k ich premene na úspešné podnikanie. Podnikateľský nápad roka 2014 sa koná pod záštitou Ministerstva financií SR a podporujú ho špičkové spoločnosti z oblasti reklamy, telekomunikačného, poradenského a finančného sektora.

 

Prihlásiť sa môže podnikateľ aj nepodnikateľ, ktorého vek je viac ako 18 a menej ako 40 rokov s akýmkoľvek podnikateľským nápadom, ktorý do konca roka 2012 nebol v navrhovanej podobe uvedený na trh.

 

Na základe rozhodnutia poroty budú udelené nasledovné ocenenia:

- Podnikateľský nápad roka 2014 pre najlepší podnikateľský nápad

- Orange StartApp pre najlepší startup v oblasti aplikácií

- Regionálny nápad roka pre najlepší nápad z východného, stredného a západného Slovenska.
 

Na základe hlasovania verejnosti bude udelené ocenenie Populárny nápad roka 2014. Viac informácií o tom, čo môžu ocenené nápady získať nájdete na nasledovnom linku.

 

Ocenený Podnikateľský nápad roka 2014 má možnosť získať:

- Investíciu z venture fondu J&T Ventures do výšky 300 000 EUR,

- Právne poradenstvo od Kinstellar do výšky 10 000 EUR,

- Daňové a ekonomické poradenstvo od BMB Leitner do výšky 10 000 €,

- Služby reklamnej agentúry dvadsaťročia - Wiktor Leo Burnett do výšky 10 000 €.

 

Ocenený Orange StartApp má možnosť získať:

- Účasť v partnerskom programe Orange na podporu startupov orangepartner.com,

- Pomoc s propagáciou a distribúciou služby/aplikácie s využitím kanálov Orange Slovensko, a. s. (SMS, email, Orange Go…) v hodnote 30 000 €,

- Balík telekomunikačných služieb od Orange Slovensko, a.s. do výšky 1 200 €.
 

Aj pre ďalších ocenených je pripravená podpora pri rozbehu podnikania. A v neposlednom rade všetci finalisti získajú spätnú väzbu od kredibilnej poroty - od ľudí, ktorí biznisu rozujemú.
 

Ako a dokedy sa prihlásiť do Podnikateľského nápadu roka 2014?

Stačí vyplniť on-line prihlášku, ktorá pozostáva z písomných informácií o tebe a o nápade a z prezentačného videa. Uzávierka prihlášok je 30. septembra 2014!

 

Datamolino získalo 500 tisíc eur na rozvoj svojho produktu na spracovanie faktúr
09. február 2014

V Bratislave 7. februára 2014 - Fond inovácií a technológií, a.s. (FIT) zrealizoval investíciu do sľubného slovenského start-up projektu Datamolino. FIT poskytol finančnú investíciu až do výšky 500 tisíc eur spoločnosti Datamolino, ktorá vyvíja unikátne softvérové riešenie spracovania faktúr pre malé a stredné firmy.

 

Datamolino plánuje poskytovať softvérovú službu elektronického archívu a automatického spracovávania faktúr, čím by sa eliminovalo časovo a finančne náročné ručné prepisovanie faktúr do účtovných systémov, odstránila takto vznikajúca chybovosť a odbremenila účtovníkov od vykonávania nadbytočných úkonov. Datamolino zároveň umožní podnikateľom zjednodušiť komunikáciu s účtovníkom a získať lepší prehľad o došlých a odoslaných faktúrach. Víziou Datamolino je cenovo-dostupné riešenie spracovania faktúr, bez zbytočnej námahy a za použitia softvéru jednoduchého ako e-mail.

 

Tím zodpovedný za Datamolino nie je žiaden nováčik, v minulosti už úspešne presadili projekt by square, ktorý zjednodušuje spracovanie a platbu faktúr. QR kódy by square môžete už nájsť na faktúrach veľkých aj malých firiem a ich načítanie podporuje vo svojich mobilných aplikáciách väčšina slovenských bánk. Napriek úspechu by square bolo zrejmé, že nie je jednoduché umiestniť QR kódy na všetky faktúry na svete. Spoločnosť sa preto rozhodla pre vývoj nového produktu Datamolino, ktorý bude vhodný a použiteľný pre každý podnik bez ohľadu na jeho veľkosť, zameranie a finančné možnosti.

 

Andrej Glézl a Ján Korecký z Datamolino pracujú na vývoji inovatívnej služby, ktorá zefektívni administratívu v každej firme. Naša vzájomná komunikácia nás uistila, že majú skvelý tím, ktorý dokáže dotiahnuť rozbehnutý projekt do úspešného konca. Sme presvedčení, že investícia FIT umožní spoločnosti Datamolino úspešné etablovanie sa na trhoch v rámci EÚ,“ uviedol podpredseda predstavenstva FIT Rastislav Roško.

 

Malé a stredné podniky chcú zefektívniť svoje procesy a šetriť peniaze. Datamolino im umožní zjednodušiť správu faktúr a komunikáciu s účtovníkom a v konečnom dôsledku ušetriť čas a peniaze. Sledujeme silný záujem o elektronizáciu podnikových procesov. Vďaka investícii od FIT môžeme na trh vstúpiť v čase, keď sa karty ešte len rozdávajú a poskytnúť svetu naozaj užitočné riešenie," uviedol Andrej Glézl z Datamolino.

 

Oficiálne oznámenie investície FIT do spoločnosti Datamolino sa uskutočnilo na tlačovej konferencii dňa 6. februára 2014 pri príležitosti slávnostného podujatia Wayra CEE Demo Day. V pražskom akcelerátore Wayra strávil tím Datamolino 7 mesiacov a načerpal veľa skúsenosti a inšpirácie pre ďalší vývoj produktu Datamolino.

 

Poslaním Fondu inovácií a technológií je formou poskytovania rizikového kapitálu podporiť podnikateľskú iniciatívu a tak rozvíjať podnikanie, zamestnanosť a hospodárstvo smerom k inovatívnej ekonomike. Vznikol ako reakcia na vznikajúci dopyt po rizikovom kapitáli na podporu podnikateľov s nápadmi a je výsledkom spolupráce Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) s investormi.

 

Ak máte podnikateľský nápad a chcete získať partnera, FIT neustále hľadá zaujímavé projekty na investovanie. 

 
Fond inovácií a technológií partnerom podujatia TECH INNO DAY 2013.
04. november 2013

Na výstavu technických inovácií TECH INNO DAY 2013, ktorej prvý ročník organizuje Univerzitný technologický inkubátor InQb Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, Fondom inovácií a technológií, Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania a Ústavom manažmentu STU, sa môžu prihlásiť podnikateľské a študentské tímy do 7.11.2013 prostredníctvom formulárov zverejnených na webovej stránke podujatia http://www.inqb.sk/podujatia/tech-inno-day/.

Na podujatí, ktoré sa bude konať 18.11.2013, budú môcť vybrané tímy vystavovať svoje technické inovácie, a zároveň spropagovať svoj podnikateľský nápad a zaujať potenciálnych partnerov a investorov.

Fond inovácií a technológií pozýva všetkých tvorivých študentov a podnikateľov na TECH INNO DAY 2013, aby využili možnosť prezentovať svoje nápady pred širokým publikom. V prípade záujmu zo strany tvorivých tímov sme pripravení zaujímavé projekty a podnikateľské nápady ďalej nielen finančne podporiť.

Viac informácií na www.inqb.sk/techinnoday a na facebookej stránke Univerzitného technologického inkubátora InQb.

Stránky